BAŞKAN DEMİRKOL: HEDEFİMİZ, GÖBEKLİTEPE'Yİ TÜM DÜNYAYA TANITMAK

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Urfa Medeniyet ve Turizm Araştırma Merkezi'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, turizmin önemine vurgu yaptı. Kentin turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi durumunda bölgenin canlanacağını ve Göbeklitepe'nin tüm dünyaya tanıtılması için çalışacaklarını ifade eden Başkan Demirkol, "Haliliye Belediyesi olarak hedefimiz, Göbeklitepe'yi, bizim bölgemizde olduğu için değil Urfa'mızda olduğu için tüm dünyaya tanıtmak." dedi.

Urfa Medeniyet ve Turizm Araştırma Merkezi'nin turizm konusunda düzenlediği toplantıda konuşan Başkan Fevzi Demirkol, Şanlıurfa'nın önemli değerlere sahip olduğunu hatırlattı. Şanlıurfa'nın emin, güvenilir ve yatırım yapılabilir kent olduğunu tüm dünyaya anlatılması gerektiğini ve bu konuda çalışmalarının sürdüğünü anlatan Başkan Demirkol, "Bizim sahip olduğumuz bir değerimiz var. Şanlıurfa'nın tarihi ve kültürel değerlerini ön plana çıkarmamız lazım. Her zaman söylediğim bir hususu dile getireceğim; 'bizim, tarımdaki alanlarımızı genişletmemiz mümkün değil.' Tarımda birim alandan, daha fazla verim almamız gerekiyor ve bu da belediyenin faaliyet sahaları içinde değil. İlgili bakanlığa bağlı kuruluşların vazifesi. Çiftçilerimiz de zaten bu olayı yakinen takip ediyorlar ama burada sınıra erişmiş durumdayız. O bakımdan, bölgedeki istihdamın bölgedeki kaynakların kullanılması açısından tarımda azami, limite ulaşmış bulunuyoruz. Şimdi geriye sanayi ve turizm kalıyor. Sanayide, Şanlıurfa'nın tanımının çok önemi var. Önemi ise şu; Urfa'nın emin, güvenilir, yatırım yapılabilir bir şehir olduğunu her tarafa tüm ülkeye ve tüm dünyaya anlatmamız lazım. Bu hususta çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

"EKONOMİK KALKINMANIN TEMELİNDE KÜLTÜREL KALKINMA ÖNEMLİDİR"

Turizm potansiyelinin harekete geçirilmesiyle bölgenin canlanacağını ifade eden Başkan Fevzi Demirkol, turizmde ekonomik kalkınmanın temelinde kültürel kalkınmanın önemli olduğunu söyledi. Turizmdeki canlanmanın herkese dönüşü olacağının altını çizen Başkan Demirkol, şunları söyledi:

"Turizmdeki potansiyelimizin çok azını kullanıyoruz. Turizmdeki potansiyelimizin yüzde 5'ini kullandığımıza kani değilim. Bu turizmdeki potansiyelimizi harekete geçirecek olursak, bölgemiz canlanır. Ayrıca, hem dünya, hem ülke hem de ilimize hizmet etmiş oluruz. Bizim, inanç turizmi deseniz, bu bölgede çok çeşitli zamanlarda peygamberler gelmiş geçmiş ve bunların izleri devam ediyor. Ayrıca, son zamanlarda ortaya çıkmış olan Göbeklitepe gibi bir tarihi değerimiz var. Haliliye Belediyesi olarak hedefimiz, Göbeklitepe'yi, bizim bölgemizde olduğu için değil Urfa'mızda olduğu için tüm dünyaya tanıtmak. Tüm dünyaya tanıtmak çünkü, bu bilinen en eski tarihi tapınak. Bizim inancımıza göre, en eski tapınak Kabe-i muazzama, ama Kabe-i muazzama çeşitli zamanlarda tamirat görmüştür. Göbeklitepe'nin tanıtımı, bölgemiz açısında çok önemli. Ayrıca, bizim ilçemiz sınırlarında kalsa da, kalmasa da, Harran'ı, Soğmatar'ı, Halfeti'yi, bütün dünyaya tanıtmamız lazım. Turizmdeki bu canlanmayı, hepimize dönüşümü olacak. Yeni nesillerin bundan istifası olacak. Ama en önemlisi, sadece ekonomik kalkınma olmaz, ekonomik kalkınmanın temelinde kültürel kalkınma önemlidir. O kültürel kalkınma yönünde de, hem biz hem de bizim gibi kuruluşlar gerekli çalışmaları yapacak. İnşallah biz, ortaya bir hedef koymuşuz. Hedefe belki biz ulaşmayız, belki bizden sonrakiler ulaşır ama önemli olan o hedefi koymak. Bunun kısa zamanda, inşallah bölgenin tanıtılması açısından neticelerini göreceğiz."

"ŞANLIURFA'YI BÜTÜN DÜNYAYA TANITMAK HEPİMİZİN HEDEFİ OLSUN"

Konuşmasının devamında, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile yaptığı görüşmenin ardından yeni alınan bir uçağa "Göbeklitepe" isminin verildiğini hatırlatan Başkan Fevzi Demirkol, Şanlıurfa'yı bütün dünyaya tanıtmayı herkesin hedef olarak seçmesini istedi. Başkan Demirkol, şöyle konuştu:

"Şanlıurfa'da Türk Hava Yolları'nın yönetim kurulu toplantısı yapıldı. Ben bütün platformlarda Göbeklitepe diyorum, tanıtım diyorum, Şanlıurfa'nın emin, güvenilir bir bölge olduğunu anlatın diyorum. O günde, toplantıyı sayın bakanımız organize etmişti, sayın milletvekillerimiz katılmışlardı. Herkes, uçak seferlerinin fazlalaştırılmasından bahsetti, bende onlardan bahsettim ama üstüne ilave olarak bir şey söyledim. Bizim, tanıtımımıza yardımcı olunuz. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Topçu'dan istirhamımız şu oldu; ilk alınacak uçağın birisine Göbeklitepe, ikincisine Harran ismini veriniz. Bu gerçekleşti. Uçak alındı ve Göbeklitepe ismi verildi. Şimdi Göbeklitepe'nin isminin verilmesi ne ifade eder; o uçağa binen turist, indiği zaman internetten Göbeklitepe'nin ne manaya geldiğine bakar. İkinci olarak, uzun uçuşlarda bölgemizi tanıtın bir filmin yayınlanması konusunda kendilerinden bir vaat aldık. Çalışmaların sonunda, tanıtım dediğiniz 15 günde mahsul ortaya çıkacak gibi bir şey değil. Zaman içerisinde oluşur. İnşallah kısa zamanda hep birlikte Göbeklitepe'yi, Haliliye'yi, Şanlıurfa'yı bütün dünyaya tanıtmak hepimizin hedefi olsun."

Eklenme Tarihi: 11.01.2015 07:06

×