SURİYE GEÇİCİ HÜKÜMET BAŞBAKANI HİTO'DAN BAŞKAN DEMİRKOL'A ZİYARET

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu tarafından oluşturulan geçici hükümetin Başbakanı Gassan Hito, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol'u makamında ziyaret etti. Başkan Demirkol, Hito'ya ülkelerinden kaçan Suriyeliler için yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Suriye geçici hükümet Başbakanı Gassan Hito, beraberinde Rızık Suriyeli İstihdam Ofisi çalışanları ile birlikte Başkan Fevzi Demirkol'u makamında ziyaret etti. İkili, Suriye'deki gelişmeleri ve Haliliye ilçesindeki Suriyeliler ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bir süre görüştü. Haliliye ilçesindeki Suriyeliler ile Kobani'den (Ayn el-Arap) gelen misafirler için Haliliye Belediyesi'nin yaptığı çalışmaları anlatan Başkan Demirkol'a, Hito teşekkür etti.

"TEMENNİMİZ SURİYE'DE ÇAYINIZI İÇMEMİZ"

"Bizler Ensar'ız sizler muhacir" diyen Başkan Demirkol, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bizim o yönden kardeş kardeşi nasıl misafir ederse biz sizi kardeş gözü ile görüyoruz. Şimdi Şanlıurfa'da 473 bin kayıtlı Suriyeli var misafir. 473 binin, 80 bini bizim Haliliye'de. Suriye'de sulh olur, barış olur, inşallah. Bu ateş biter, bu savaş biter. İnşallah sizlerde evinize yurdunuza yuvanıza dönersiniz. O zaman kardeşliğimiz yine devam edecek. Bizim temennimiz, dileğimiz, Cenab-ı haktan niyazımız; bizimde sizin yanınıza gelmemiz, Suriye'de çayınızı içmemiz, yemeğinizi yememiz. Biz elimizden geldiğince ekmeğimizi paylaşmak istiyoruz. Bir ev sahibi misafirine nasıl davranırsa bizde size öyle davranmak istiyoruz."

"HERKES ÇOCUĞUNA SAHİP ÇIKSIN"

Suriye geçici hükümet Başbakanı Gassan Hito, Başkan Demirkol'dan Suriyelilere bakış açısı ve yapmaları gerekenler hakkında tavsiyelerde bulunmasını istedi. Başkan Demirkol ise Suriye'den gelen misafirlerle ilgili resmi kayıtın tam belli olmadığını hatırlatırken, geçici hükümetin kendi kayıtlarını vilayetlere göndermelerini istedi.

Başkan Demirkol, Suriyeli vatandaşların çocuklarına sahip çıkmadığı zamanlarda olayların çıktığını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Herkes çocuğuna sahip çıksın, herkes çocuğuna sahip çıkmadığı zaman bazen olaylar oluyor. Kavga dövüş oluyor. Suriyelilerin kendi arasında veya Suriyeliler ile Türkler arasında bu kavgalar iki tarafta da, hem misafirlerimizde hem de ev sahiplerinde zaman zaman huzursuzluklara neden oluyor. Birde bizim gençlerin; içki, alkol, uyuşturucu bunlardan uzak durması, hem bizim gençlerin hem de sizin gençlerin. O zaman toplumdaki huzur daha iyi olur ve kardeşliğimize hiçbir zaman zarar gelmez. Suriye'den gelenlerin tamamının okullara gitmesi ondan sonra onlarla ilgili zaten sizin yaptığınız çalışmalar var. Ayrıca biz kendilerine her türlü belediye olarakta, Türkiye Cumhuriyeti olarakta yardımda zaten varız. Geçimini temin edemeyecek olanların kamplara gitmesi, kamplarda kalması veya sizlere müracaat etsinler onların ihtiyaçlarını temin edelim, sokaklarda kalmasınlar. Herkes tahsil yapsın, herkes ailesini çevresini rahatsız etmeyecek şekilde büyüsün yetişsin. Bizim istediğimiz bu ve imkanı olmayanları da siz kayıt altına alın, biz onlara belediye olarak, valilik olarak, Türkiye Cumhuriyeti olarak onlar sokağa çıkmadan kendilerine imkanı sağlayalım."

Eklenme Tarihi: 16.04.2015 07:59

×