HALİLİYE BELEDİYESİ GELENEKLERİ YAŞATIYOR

Haliliye Belediyesi, Miraç Kandili nedeniyle vatandaşlara kentin geleneklerinden olan yöresel yemek ikramlarında bulundu.

Haliliye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Miraç Kandili nedeniyle Rabi Meydanı'nda kandil çadırı kurarak, vatandaşlara yöresel yemek ikramında bulundu. Programa Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, İl Müftüsü İhsan Açık, Haliliye Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Canpolat ve diğer ilgililer ile vatandaşlar katıldı. Kentte kandil günleri geleneksel olarak dağıtılan ağzı açık, ağzı yumuk ve bişe, vatandaşlara ikram edilmek üzere kurulan çadırda görevliler tarafından pişirildi. Hazırlanan yöresel yemekler, okunan duanın ardından Başkan Demirkol ile beraberindekiler tarafından meydanda bulunanlara ikram edildi.

Vatandaşlara hitaben konuşma yapan Başkan Fevzi Demirkol, Haliliye Belediyesi'nin gelenekleri yaşattığını ifade etti. Hazreti İbrahim'in Halili vasıflarını tüm dünyaya tanıtacaklarının altına alacaklarının altını çizen Başkan Demirkol, şunları söyledi:

"Yine bir kandili idrak ediyoruz. Bu kandili idrak ederken, kandilimizi dolu dolu yaşamak, kandilimizi geleneklerimizle birleştirmek ve Şanlıurfa'da, eski Urfa'da kandili ihtiramla, tazimle, saygıyla karşılamak için yapılmış,  şimdi unutulmuş veya unutulmaya yüz tutan geleneklerimizi bir defa daha hatırlatmak için burada toplandık. Bizim Urfa'da, eski zamanda kandil günlerini karşılamak için bir ihtiramdan, bir saygıdan dolayı her evde kızartma yapılırdı ve onun adı koku çıkarmaktı. Bugün bizim evden de koku çıksın. Bu Urfa'nın bizim de yaşatmasını, yaşatılmasını istediğimiz geleneklerinden biri. Şimdi bizde bu geleneklerimizin iyi olanlarını, inancımızın emrinde olan, inancımızın emrinde olupta yaşatılması mümkün olan her şeyi bir daha tekrar insanımızın akıllarına getireceğiz. Onun için bugün burada ağzı açık, ağzı yumuk ve bişe ikram ediyoruz. Daha sonraki kandillerde Urfa geleneklerinin unutulmuş unutulmaya yüz tutmuş bütün değerlerini bütün özelliklerini hepinize ve hepimize hatırlatacağız. Bunları en azından kayıt altına alacağız. Hazreti İbrahim Aleyhi selamın memleketinde, Hazreti İbrahim Aleyhi selamın en önemli vasfı sofrasıdır ve Halili vasfıdır. Bizde Haliliye olarak Hazreti İbrahim Peygamberin Halili vasfını tüm dünyaya tanıtmak için buradayız."

Müftü İhsan Açık ise çocuklara ve gençlere özellikle bir kültürün aktarılması şeklinde hizmet veren Haliliye Belediyesi'ne teşekkür etti.

Eklenme Tarihi: 16.05.2015 03:44

×