HALİLİYE BELEDİYESİ TARİHİ YERİNDE YAŞATTI


Haliliye Belediyesi tarafından Çanakkale Destanı'nın 100. Yıldönümü nedeniyle organize edilen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin Çanakkale gezisi tamamlandı.  Çanakkale’nin ardından Bursa ve Konya’da tarihi mekanları gezen öğrenciler tarihe tanıklık etme imkanı buldu.

 

Haliliye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün Çanakkale Destanı'nın 100. Yıldönümü nedeniyle organize ettiği yarışmalarda dereceye giren öğrenciler Çanakkale gezisini tamamladı.  İki gün boyunca Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyası, Rumeli Mecidiye Tabyası, Seyit Onbaşı Tabyası, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Seddülbahir, Yahya Çavuş Mıntıkası, Kanlısırt, Kırmızısırt, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Nusret Mayın Gemisi gibi tarihi yerler ziyaret edildi.

Gün boyunca yapılan gezilerin ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı tesislerde konaklayan öğrenciler için eğlence organize edildi. Haliliye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Çanakkale’de organize edilen gecede öğrenciler doyasıya eğlendi.

 

ÖĞRENCİLER İLK KEZ FERİBOTLA BOĞAZ’I GEZDİ

İlk kez Çanakkale’yi görme imkanı bulan 83 öğrenci sabahın ilk saatleri ile birlikte yine ilk kez feribot ile boğaz gezisine katıldı. Eceabat İlçesi’nden Çanakkale şehir merkezine feribot ile geçen öğrenciler feribot gezisi ile tarihi mekanları görme imanı buldu. Çanakkale gezisinin ardından  83 öğrenci ve 17 Öğretmenden oluşan kafile Bursa’ya hareket etti.  Öğrenciler, Bursa’nın en eski mimari yapılarından olan tarihi Ulucami’yi ve tarihi mekanları gezdi. Rehber eşliğinde yapılan gezide öğrencilere Bursa’nın tarihi hakkında bilgi verildi. Bursa ziyaretinin ardından kafile Konya’ya hareket etti.  Konya’da tarihi ve turistik mekanları gezen kafile daha sonra Mevlana Türbesi’ni ziyaret etti.  Mevlana Türbesi’ne yapılan ziyarette Mevlana Celaleddin Rumi’nin makamı Şems-i Tebrizi’nin hayatı hakkında bilgi edinildi.  Konya’da Mevlana Türbesi’ne yapılan ziyaretin ardından gezi program sona erdi.

Dün akşam saatlerinde Şanlıurfa’ya dönen kafileyi ise Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol karşıladı. Otobüsten inen öğrenciler Başkan Demirkol’a gezi için teşekkür etti.  Başkan Demirkol ile sohbet eden öğrenciler, gezinin çok güzel geçtiğini ifade etti. ‘’En büyük başkan bizim başkan’’ sloganı atan öğrenciler, gezip gördükleri Çanakkale ve Konya’da üniversite okumaya karar verdiklerini söyledi. 

 

BAŞKAN DEMİRKOL: GENÇLER BİZİM İSTİKBALİMİZ

Çanakkale gezisinin ardından açıklama yapan Başkan Demirkol ‘’Çanakkale’nin 100. Yılı nedeniyle düzenlemiş olduğumuz yarışmada dereceye giren, birinci olan okullarımızın öğrencilerini ve öğretmenlerini Çanakkale’ye götürmeyi vaat etmiştik. Bu vaadimizde durduk. Çanakkale gezisi çok şükür kazasız belasız bitti. 2 otobüs ile öğrencilerimiz sağlıkla sıhhat ile gidip döndüler bundan dolayı sevinçliyiz. Allah gençlerimizin hepsinden razı olsun. Allah analı babalı büyütsün. Eğer hayatta ise Dedeli Neneli büyütsün. Gençler bizim istikbalimiz. Bu gençlerimizin okumasını ve vatanımıza sahip çıkmasını arzu ediyoruz.  Bu tip çalışmalarımız daha sonraki dönemde de devam edecektir. Bunu kamuoyuna tüm öğrencilerimiz ile birlikte Urfa’ya sahip çıkacağımızı vaat ediyoruz. ‘’ dedi.

 

Çanakkale gezisi ile ilgili konuşan 10. Sınıf öğrencisi Merve Kaya ‘’Çanakkale yarışmasında derece yapmıştım. Arkadaşlarımızla beraber Çanakkale’yi dolaşmaya başladık. Çok güzel bir şehir burası. Öncelikle bize bu imkanı veren Haliliye Belediyesi’ne ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çok teşekkür ederiz. Buraları bize gezdirdiler. Tarihi ögendik burada hep kitaplardan okumuştuk, ama birebir görüp anlatılanları yerinde görmek resmen yaşamak daha farklı bir duyguydu.  Unu tattırdıkları için çok teşekkür ediyorum.  Burada binlerce insan öldü. Sırf bizim uğrumuza, gelecek nesil adına. Hiç tanımadıkları insanlar için can verenler var burada. Onları ziyaret etmek ayrıca bir gurur ve onur verdi.’’ 

 

Çanakkale zaferinin 100. Yıl dönümü nedeniyle yapılan yarışmalara katıldığını anımsatan 10. Sınıf öğrencisi Merve Subaşı ise yaptığı açıklamada ‘’Şanlıurfa’dan buraya geldik. Gelmemizin nedeni ise Çanakkale’nin 100. Yıl dönümü nedeniyle çalışmalar yaptık. Etkinlikler yaptık.   Ben şiir okuma yarışmasında derece yaptım. Bunun için Çanakkale’yi gezmeye geldik. Çanakkale, Bursa, Konya ve daha birçok şehirleri gezdik. Bunun için Haliliye Belediye Başkanımız Fevzi Demirkol’a çok teşekkür ediyoruz. ‘’ ifadelerini kullandı.

 

 

Eklenme Tarihi: 22.05.2015 03:06

×