HALİLİYE BELEDİYESİ'NDEN SINIRA UZANAN YARDIM ELİ

Haliliye Belediyesi, Suriye’nin Telabyad İlçesi'nden Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi'ne geçiş yapan savaş mağdurlarına yardım eli uzattı.  Türkiye’ye sığınan Suriyelilere 10 bin kişilik kumanya, ayran ve su dağıtıldı. 

Türkiye'nin Suriye ile sınır hattında bekleyen Suriyeli sığınmacılar dün akşam saatlerinde Türkiye’ye geçiş yaptı. Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi'nden Türkiye’ye geçiş yapan Suriyeli savaş mağdurları için Haliliye Belediyesi seferber oldu.  Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’un talimatı ile ilk etapta 10 bin kişilik yemek, ayran ve içme suyu Akçakale Gümrük Kapısı'na gönderildi. Belediye Başkan Vekili Osman Uludağ, Belediye Meclis Üyeleri İbrahim Felhan, Cuma Demir ve Abdulkadir Bağış Suriyelileri Gümrük Kapısı girişinde karşıladı. Günlerdir susuz ve aç kalan Suriyelilere su ve kumanya ikram edildi.   Akşam saatlerinde kumanya dağıtmaya başlayan Uludağ ve meclis üyeleri gece geç saatlere kadar gümrük kapısında yardımlarda bulunmaya devam etti. 

ULUDAĞ: "DURUMA HAZIRLIKLIYDIK."

Kumanya dağıtımı ile ilgili konuşan Başkan Vekili Osman Uludağ, "Şu an Akçakale sınırındayız. Suriyeliler koalisyon güçlerinin bombardımanından kaçarak Türkiye’ye sığınmış durumdalar. Biz de daha öncesinden Fevzi Başkanımızın öngörüleri ile bu tip bir olayın yaşanabileceğini öngörerek, Akçakale Belediye Başkanımız Sayın Abdulhekim Ayhan ile iletişim halindeydik. Biz bunun tabi yaşanmasını istemiyorduk ama maalesef oldu.  Bugün açısından ve bundan sonrası açısından da biz sınırda olacağız Haliliye Belediyesi olarak.  Daha önce Suruç’da Kobani’de yaşanan olaylarda olduğu gibi burada mazlum vatandaşın yanında olduğumuz gibi bugün de burada Akçakale sınırında Telabyad'dan gelenlerin yardımına koştuk.  Yine aynı şekilde Belediye Meclis Üyelerimizle birlikte biz her seferinde burada olacağız.  Yardım malzemesi olarak yaklaşık 7 bin civarında kumanya ilk etapta getirdik. Bununla birlikte 10 bin civarında şişe su getirdik. Bunları burada dağıtacağız. Yine Başkanımızın da daha önceden dediğim gibi Akçakale Belediye Başkanı Abdulhekim Ayhan ile görüşmeleri sonrasında 30 gün boyunca Akçakale ilçemizde muhtaç vatandaşlarımıza Ramazan’da iftar vereceğiz. Yine aynı şekilde meclis üyelerimizle birlikte o iftar programlarına katılacağız.  Muhtaç vatandaşlarımızın Haliliye Belediyesi olarak her zaman yanındayız bu nerede olursa olsun. İster Suruç olsun ister Akçakale olsun mazlumun her zaman yanındayız." ifadelerine yer verdi. 


GÜN BOYU DESTEKLER DEVAM ETTİ

Kumanya dağıtımının yanı sıra Haliliye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı 2 araç ve 8 personel gün boyunca Akçakale’de hazır bulunarak Akçakale Belediyesi’ne destek oldu. 

AKÇAKALE BELEDİYE BAŞKANI AYHAN TEŞEKKÜR ETTİ

Gün boyu devam eden süreçle ilgili konuşan Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan ise Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol'a teşekkür ederek, daima irtibat halinde olduklarını ve Haliliye Belediyesi'nden aldıkları desteklerin devam ettiğini belirtti. 


YARDIMLAR RAMAZAN AYI BOYUNCA DA DEVAM EDECEK

Haliliye Belediyesi savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli misafirlerimiz için Ramazan Ayı boyunca sofralar açmaya devam ederek, hem Akçakale'de yaşanan olağan üstü şartlara destek olacak, hem de yaşanan insanlık dramının yükünü hafifletmeye çalışacak. Eklenme Tarihi: 15.06.2015 02:14

×