HALİLİYE BELEDİYESİ AŞURE İKRAMINDA BULUNDU

Haliliye Belediyesi, Hicri Takvime göre Muharrem Ayı’nın 10. gününe denk gelen, yani yeni bir hicri yılın 10. günü olan Aşure Günü’nde, Rabia Meydanı’nda düzenlenen programa katılım sağlayan tüm Şanlıurfalılara aşure ikramında bulundu. Dualarla başlayan ‘Aşure Günü İkramı’nda semaya açılan eller, birlik, beraberlik, sağlık, ağız tadı ve huzur dileğinde bulundu.

İl Müftüsü İhsan Açık ve Haliliye Müftüsü İbrahim Halil Okulu’nun yaptığı duaya eşlik eden binlerce kişi, hep beraber dualara âmin diyerek, aşure ikramı için sıraya girdi.  10 bin kişiye yapılan aşure ikramı kısa sürede tamamlandı. Aşure dağıtımına Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’un yanı sıra, Haliliye Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Faik Demir ve Osman Uludağ, Belediye Encümeni, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Eyyübiye Belediye Başkan Yardımcısı Necmettin Sağlam ile ildeki yönetici ve bürokratlar da katıldı.  

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, aşure ikramı öncesinde yaptığı konuşmada Muharrem Ayı’nın önemine değinerek: “Muharrem Ayı, Hz. Adem'in tövbesinin kabulünden itibaren, 10 peygamberin daha sıkıntıdan feraha kavuştuğu gün. Aynı zamanda Kerbela'da Hz. Hüseyin'in şehit olduğu gün. O nedenle, biz de bir gelenek olarak, eski bir Urfa geleneğini de yaşatmak adına aşure ikramında bulunduk. Bugün oruçlu olan vatandaşlarımızın ise buradan aldıkları aşureleri iftardan sonra tatma fırsatı olacak. İftarlara da ulaşmış olacağız.” dedi.

 Rabia Meydanı’nın ardından, Sabancı Kız Yetiştirme Yurdu’na da geçerek burada da aşure ikramına devam eden Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, yurdun ve çocukların isteklerini not aldırdı. İkramın ardından çocuklarla zaman geçiren ve onların taleplerini dinleyen Demirkol buradaki bir kız çocuğunun doğum günü olduğunu öğrenince mini bir kutlamada bulundu.  Eklenme Tarihi: 03.11.2014 06:38

×