BAŞKAN CANPOLAT: İSTİKLALİMİZ GÜÇLENEREK EBEDİ OLSUN

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümünü aziz milletimiz nezdinde kutlar, bağımsızlığımızın cennet vatanımızın her karışında ebedi olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

Başkan Mehmet Canpolat, “Tarihin her döneminde istiklal karakterini asla yitirmemiş bir milletin Milli Mücadele döneminde de iç ve dış düşmanlara karşı yürüttüğü mücadele, damarlarındaki o asil istiklal karakterinden dolayı zaferle taçlanmıştır” sözleriyle başladığı mesajında şunları kaydetti:

“Yediden yetmişe, bu vatan için mücadele eden her bağımsızlık neferinin duygularını şiirlerinde dile getiren Mehmet Akif Ersoy, istiklal mücadelemizi de İstiklal Marşı ile milletimizin top yekûn duygularının tercümanı kılmıştır. Yüzyılı aşkın bir zamandır, şehit ve gazilerimizin asil ve aziz mücadelesi bayrağımızda İstiklal Marşı ile dalgalanmaktadır. Bu cennet vatanın her bireyinin kendini feda etmekten imtina etmeyeceğini, kalbini mühürleyerek İstiklal Marşı’na yazan Mehmet Akif Ersoy, “Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın, Hürriyet!” diyerek de istiklalin bu asil milletin hakkı olduğunu haykırmıştır. Milletimizin muhtaç olduğu kudretin kanında mevcut olduğunu Milli Marş ile bizlere armağan eden Mehmet Akif Ersoy, şiirin her dizesinde ihtiva ettiği anlamla istiklalimize gölge düşürmek isteyen dâhili ve harici düşmanlara karşı, duygularımızı, mücadele ve kararlılığımızı keskin bir kılıç gibi ifade etmiştir. Bu duygularla, İstiklal Marşı’mızın her dizesinde ifade edilen manayı, ruhu ve gayreti asla elden bırakmamakla mükellef olduğumuzu bize haykıran Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor, istiklalimizin güçlenerek ebedi olmasını diliyorum. İstiklal Marşı’nda geçen her bir dizenin anlamına sadık kalan bir millet olarak yaşamayı ve istiklalini canıyla koruyan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümünü aziz milletimiz nezdinde kutlar, bağımsızlığımızın cennet vatanımızın her karışında ebedi olmasını dilerim. Yüce Allah, geçmişte olduğu gibi istikbalimizi de daim, istiklal ile kaim kılsın.”

Eklenme Tarihi: 11.03.2022 06:36

×