MECLİS 'ASKERİ KALKIŞMA GİRİŞİMİ' BAŞLIĞIYLA OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Haliliye Belediye Meclisi, Başkan Fevzi Demirkol’un ‘olağanüstü’ toplanma çağrısıyla bir araya gelerek, “15 Temmuz askeri kalkışma girişimi” başlığını görüştü. Önemli kararların oy birliğiyle kabul edildiği meclis toplantı sonunda ise ortak deklarasyon yayınlandı.

Haliliye Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda Başkan Fevzi Demirkol ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış ve yoklamanın yapılmasının ardından Başkan Demirkol’un başkanlığında başlayan toplantının tek gündem maddesi 15 Temmuz askeri kalkışma girişimi oldu. Açılış konuşmasında yaşanan olayı ‘insanlık haysiyeti’ adına yaşanmaması gereken olay olarak nitelendiren Başkan Demirkol, “Özellikle toplanmamızın sebebi 15 Temmuz’da yaşanan, demokrasi ve insanlık haysiyeti adına yaşanmaması gereken ama maalesef menfur bir darbe teşebbüsü dolayısıyla toplanmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Belediye meclis üyelerinin de söz olarak konuyla ilgili görüşlerini bildirdiği toplantının olağanüstü toplanmasının bir diğer amacının da Haliliye Belediyesinin demokrasiye ve değerlerine olan bağlılığını göstermek olduğu belirtildi.

TEKLİFLER OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Konuşmalarının tamamlanmasının ardından Başkan Fevzi Demirkol, olağanüstü toplantının ‘Başkanlık tekliflerini’ okudu. ‘İlçede yeni açılacak ilk park, sokak veya caddeye Milli İrade ve Demokrasi isminin verilmesi, çalışanlara Belediye Encümeni’nin belirleyeceği miktar ve oranda ikramiye şeklinde taltif verilmesi, 15 Temmuz’un her yıl Milli İrade ve Demokrasi Bayramı olarak Haliliye Belediyesi’nce kutlanması, şehitlerin yakınlarına gerekli şefkat elinin uzatılması ve demokrasi şehitlerinden belirlenecek isimlerin parklara, sokaklara veya caddelere verilmesi’ teklifleri, meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

“TÜM DAVA VE HUKUKİ SÜRECE MÜDAHİL OLACAĞIZ”

Meclis toplantısının sonunda ise Haliliye Belediyesi tarafından askeri kalkışma girişimi dolayısıyla hazırlanan deklarasyon Başkan Fevzi Demirkol tarafından okundu. Yapılan kalkışmayı ‘alçakça ve haysiyetsizce’ bir girişim olarak değerlendirilen deklarasyonda, tüm dava ve hukuki sürece müdahil olunacağı da belirtildi. Yayımlanan deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

“Haliliye Belediye Başkanı ve Haliliye Belediye Meclisimizin her üyesi olarak ülkenin din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin her ferdinin fedakar ve cefakar mücadelesi ile püskürülen cuntacı darbe kalkışmasını milli irademize, demokratik ilkelerimize yapılan bu müdahaleyi alçakça, haysiyetsizce bir girişim olarak değerlendirdiğimizi, hiçbir biçimde kabul edilemez olduğunu, yurt içinde ve dışında bu menfur saldırının arkasında duranların yargılanması için ilçemizdeki vatandaşlarımız adına tüm dava ve hukuki sürece müdahil olacağımızı beyan ederiz.

Demokrasi şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz. Şehitlerimizin yakınlarına Haliliye Belediyesi tarafından gerekli her türlü destek sağlanacaktır. Haliliye Belediyesinin yapacağı ilk parka Milli İrade ve Demokrasi Parkı ismi verilecektir.

Darbe kalkışmasının ilk anından bu yana 11 Nisan Kurtuluşu gibi mücadele verip, nöbet tutan tüm hemşerilerimize, çalışanlarımıza minnettar olduğumuzu Yüce Halkımız önünde arz ederiz.”

Eklenme Tarihi: 18.07.2016 01:20

×