BURADA BEKLEMEK YOK!

Haliliye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Evlendirme Dairesi, evlenecek çiftlerin müracaatlarına bekletmeksizin yanıt veriyor.

Resmi nikâh için Evlendirme Birimi'ne müracaat ederek, gerekli belgelerini tamamlayan çiftlerin; itiraz süresi olan 24 saatin dolmasının hemen ardından talep ettikleri gün ve saatte nikâh işlemleri tamamlanıyor. Evlendirme birimi, vasi anne ve babalar için de kolaylık getiriyor. Rahatsızlıkları nedeniyle evlendirme birimine ulaşamayan anne ve babaları evlerinde ziyaret eden ve işlemleri burada gerçekleştiren birim, genç çiftlerin bir araya gelmesindeki fiziki engelleri de ortadan kaldırıyor. Evlilik işleri için gerekli evrakları tamamlayan çiftler, itiraz süresinin tamamlanmasıyla beraber herhangi bir bekletmeye maruz kalmadan istedikleri tarihte nikâh işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Yeni evlenecek çiftlerden ise istenilen belgeler şunlar;

"Evlenme ehliyet belgesi, evlenme beyannamesi, sağlık raporu, nüfus cüzdan fotokopileri, 4' er adet fotoğraf, çiftlerden birinin veya her ikisinin 17 yaşını tamamlamış olması halinde anne/baba izni, çiftlerden birinin veya her ikisinin 16 yaşını tamamlamış olması halinde evlenmesine izin veren tasdikli ve kesinleşmiş mahkeme kararının ibraz edilmesi, çiftlerden biri veya her ikisi hakkında mahkeme kararı ile vasi tayin edilmiş olması halinde evlenmelerine muvafakat eden vasi izni, başvurunun vekil eliyle yapılması halinde noter tasdikli vekaletnamenin ibraz edilmesi, çiftlerden birinin yabancı ülke vatandaşı olması halinde uluslar arası çok dilli evlenme ehliyet belgesi ve pasaportunun ibraz edilmesi, çok dilli uluslar arası evlenme ehliyet belgesinin temin edilememesi halinde mevzuata uygun kendi ülkesi veya konsolosluğundan alınmış evlenmesinde sakınca olmadığının ibrazı, evlenme ehliyet belgesinin çıkartılması ve dış işleri bakanlığı veya yetki verilmiş diğer mercilerce tasdik edilmesine müteakip, yeminli tercüman eliyle noter tasdikli Türkçe çevirilerinin yaptırılarak ibrazı."


Eklenme Tarihi: 26.12.2014 07:23

×